Przez wiele lat wydawało się, że transport szynowy to zamknięty już rozdział w historii Olsztyna. Mieszkańcy stolicy Warmii i Mazur mogli przemieszczać się tramwajami od grudnia 1907 roku – to właśnie wtedy uruchomiono pierwszą linię, która działała aż do 1965 roku. Przez dekady jedynym śladem, który przypominał olsztynianom o historii transportu szynowego w mieście były tory znajdujące się nieopodal średniowiecznej Wysokiej Bramy stanowiącej pozostałość po dawnych murach obronnych. Symboliczne to miejsce – obecnie zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej rozpoczynają się tory współcześnie działającej linii tramwajowej. W grudniu 2015 roku transport szynowy został bowiem reaktywowany, a pomysł odtworzenia sieci tramwajowej okazał się ewenementem na skalę kraju. Olsztyn to jedyne miasto, w którym udało się przywrócić ruch tramwajowy, a lokalne władze zapowiadają dalszą rozbudowę sieci.
Odtworzenie sieci tramwajowej w Olsztynie to ambitne posunięcie, które usprawniło komunikację w stolicy Warmii i Mazur. Obecnie nowoczesne niskopodłogowe i dwukierunkowe pojazdy kursują na trzech trasach, łącząc Dworzec Główny z centrum, a także ze zlokalizowanymi na południu miasta dzielnicami mieszkalnymi oraz campusem uniwersyteckim na Kortowie. Reaktywacja transportu szynowego zrewolucjonizowała miejski transport i pozytywnie wpłynęła na infrastrukturę. Oprócz uregulowania ruchu na najbardziej zatłoczonych olsztyńskich arteriach komunikacyjnych pojawiły się również nowe przystanki, pasy i zatoki autobusowe, zmodernizowane skrzyżowania, ścieżki rowerowe oraz chodniki. Tramwaje stały się przyjaznym, ekologicznym środkiem transportu – doskonałą alternatywą dla samochodu. Olsztynianie szybko docenili możliwości, jakie zapewniają nowe linie. Pojazd mknący po szynach nie stoi w korkach i umożliwia wygodny, szybki dojazd do pracy. Przywrócenie ruchu tramwajowego było impulsem, który silnie pobudził olsztyńską infrastrukturę i przyczynił się do zmodernizowania sieci drogowej – w ramach projektu tramwajowego powstała ul. Obiegowa, która łączy najbardziej obciążone miejskie arterie – ul. Sikorskiego z Piłsudskiego. W Olsztynie wprowadzono również system biletu elektronicznego oraz inteligentny system sterowania ruchem ulicznym z priorytetem dla transportu publicznego.
Plany rozbudowy sieci tramwajowej zakładają stworzenie dwóch kolejnych linii tramwajowych. Jedna trasa połączy osiedle Jaroty i Pieczewo z fabryką Michelin i obiektami sportowymi, a dalej ze zintegrowanym węzłem przesiadkowym przy dworcu PKP/PKS. Druga linia ma prowadzić do dwutorowej krańcówki na Placu Jedności Słowiańskiej i zakładać utworzenie węzła przesiadkowego przy Wysokiej Bramie. Koncepcja przewiduje również przebudowę ulic znajdujących się na trasie torowiska, a także uzupełnienie linii tramwajowej pełną infrastrukturą pieszą i rowerową.
Podgląd raportów: