O projekcie

Rozbudowa linii tramwajowej w Olsztynie – założenia projektu

Usprawnienie komunikacji zbiorowej pomiędzy osiedlami Jaroty i Pieczewo a dworcem PKP/PKS i Śródmieściem zakłada realizowany obecnie plan rozbudowy linii tramwajowej w Olsztynie. Trwają prace nad optymalizacją projektów budowlanych oraz przygotowaniem i ogłoszeniem jeszcze w 2019 roku przetargu na wybór wykonawcy robót budowlanych.

Inwestycja zakłada budowę trakcji dla dwóch linii tramwajowych. Jednej łączącej łączącej osiedle Jaroty i Pieczewo z fabryką Michelin do skrzyżowania ulic Piłsudskiego – Kościuszki i dalej do zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu PKP/PKS oraz drugiej prowadzącej do dwutorowej krańcówki na Placu Jedności Słowiańskiej z utworzeniem węzła przesiadkowego przy Wysokiej Bramie. Ponad sześciokilometrowe, podwójne torowisko zostanie poprowadzone z pętli autobusowej w Pieczewie ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego do al. Piłsudskiego i dalej do obecnej infrastruktury na ul. Kościuszki. W ramach inwestycji zostanie wybudowana estakada tramwajowa nad skrzyżowaniem ulic Krasickiego z Synów Pułku, która nie zmieni obecnego układu drogowego, przez co nie będzie zakłócać ruchu pojazdów, przy jednoczesnym bezkolizyjnym przejeździe tramwaju przez to skrzyżowanie. Jej budowa jest optymalnym rozwiązaniem wobec ukształtowania terenu i zajętości obszaru oraz względów konstrukcyjnych i warunków technicznych wymaganych dla torowisk tramwajowych.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności komunikacyjnej osiedla Jaroty i Pieczewo z centrum miasta i dworcem PKP/PKS oraz miejscami użyteczności publicznej znajdującymi się po drodze, w tym Aquasferą, stadionem Stomilu i halą Urania. Ponadto przewiduje się uregulowanie ruchu w zatłoczonych obszarach Olsztyna, skrócenie czasu podróży komunikacją miejską poprzez nadanie priorytetu na skrzyżowaniach z sygnalizacją, a także poprawa bezpieczeństwa na olsztyńskich ulicach. . Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana przez Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza w lutym 2017 r.

W połowie 2018 r. przeprowadzono pierwsze postępowanie przetargowe na wykonawstwo robót. Do realizacji zadania zgłosiły się trzy firmy, jednak ich oferty znacznie przekraczały zaplanowany wówczas budżet. Obecnie trwają prace nad optymalizacją projektu, a nowy przetarg zostanie ogłoszony pod koniec roku. Teraz koszt robót budowlanych szacowany już jest na ponad 350 mln złotych i planuje się, że 80% kosztów będzie zapłaconych ze środków unijnych.

Budowa linii tramwajowej w ciągu ulic: Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Synów Pułku, Krasickiego, Wilczyńskiego do Os. Pieczewo

Projekt zagospodarowania pasa drogowego budowy linii
tramwajowych po optymalizacji

Przedstawiamy dla Państwa do wglądu plany sytuacyjne „Budowy linii tramwajowej w ciągu ulic: Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Synów Pułku, Krasickiego, Wilczyńskiego do Os. Pieczewo.”

 


Rys 1.1 Plan sytuacyjny – Pętla Pieczewo – ul. Wilczyńskiego

Rys 1.2 Plan sytuacyjny – ul. Krasickiego cz.1

Rys 1.3 Plan sytuacyjny – ul. Krasickiego cz.2

Rys 1.4 Plan sytuacyjny – ul. Wyszyńskiego

Rys 1.5 Plan sytuacyjny – aleja Piłsudskiego

 

Rys. 2 Projekt zagospodarowania terenu – Wysoka Brama

Broszura informacyjna – Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie

Broszura do obejrzenia pod linkiem – link. 

 


 

Skip to content