Dobre wieści dla wszystkich osób śledzących rozwój sieci tramwajowej w Olsztynie. Nowe tramwaje „Panorama”, produkowane przez turecką firmę Durmazlar, otrzymały homologację Transportowego Dozoru Technicznego w Warszawie.
Świadectwo homologacji oznacza, że nowe tureckie tramwaje spełniły wszelkie wymagania, aby mogły jeździć po torowiskach w ruchu pasażerskim.
Umowę na dostawę 12 tramwajów (z możliwością zlecenia na kolejnych 12 szt.), olsztyński ratusz z tureckim koncernem podpisał w 2018 roku. Niskopodłogowe, dwukierunkowe pojazdy mają być dłuższe od tramwajów kursujących obecnie po ulicach Olsztyna, a ich głównym przeznaczeniem mają być nowe trasy, jakie zostaną uruchomione wraz z wybudowaniem kolejnej infrastruktury łączącej Pieczewo z Dworcem Głównym oraz Śródmieściem i Starym Miastem, a także uzupełnią obsługę obecnie funkcjonującej linii tramwajowej, co wydatnie zwiększy częstotliwość kursowania – szczególnie w godzinach szczytu. Jeśli sytuacja epidemiologiczna na świecie na to pozwoli, zmiany te pasażerowie odczują już od września tego roku.

Tramwaje w pigułce:
– liczba zamawianych pojazdów: 12+pakiety naprawczo-wyposażeniowe+12 (jako opcja),
– długość: 32,5 m,
– szerokość: 2,5 m,
– liczba sekcji: 5,
– liczba miejsc stojących: 170 (5 miejsc/m²),
– liczba miejsc siedzących: 40 stałych,
– układ drzwi: 1+4+1 (skrajne, za kabinami motorniczych, jednoskrzydłowe szerokości
ok. 80 cm, pozostałe – dwuskrzydłowe – ok. 130 cm),
– skrajne wózki skrętne,
– deklarowana głośność: 73,6 dB (Tramino: 74 dB),
– wartość zamówienia: 206 mln zł (podstawowe: ~108 mln zł).

Skip to content