Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie prac związanych z budową nowej linii tramwajowej w Olsztynie. Prawdopodobnie pod koniec roku zostanie ogłoszony kolejny przetarg na wykonawstwo. Nowe linie połączą osiedle Jaroty i Pieczewo z Aquasferą i węzłem przesiadkowym zlokalizowanym przy dworcu PKP/PKS, a także z centrum i Starym Miastem.

Projekt zakłada stworzenie dwutorowej linii tramwajowej biegnącej z pętli autobusowej w Pieczewie ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego do al. Piłsudskiego i dalej do obecnej sieci na ul. Kościuszki. Ulicami Krasickiego, Synów Pułku i Wyszyńskiego trakcja będzie przebiegać poboczem jezdni. Pośrodku – w postaci trambuspasu – wiodła będzie od Pieczewa do skrzyżowania ulic Krasickiego z Sobocińskiego i Boenigka oraz wzdłuż al. Piłsudskiego. W ramach projektu planowane jest także wybudowanie estakady z torowiskiem dla tramwajów nad skrzyżowaniem ulic Krasickiego z Synów Pułku – swój początek będzie miała przy ul. Murzynowskiego, a skończy się przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Inwestycja wiąże się z przebudową znajdujących się na trasie nowego torowiska ulic, skrzyżowań, chodników, przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych, przystanków, zatok autobusowych oraz podziemnych sieci. Linie zostaną uzupełnione pełną infrastrukturą pieszą i rowerową – w ramach projektu powstaną nowe ścieżki, parking rowerowy i chodniki.

Szacowany koszt inwestycji wynosi ponad 350 mln złotych. Ok. 80% środków pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.

Schemat przebiegu nowej linii tramwajowej

Skip to content