Do Olsztyna dotarł drugi tramwaj wyprodukowany przez turecką firmę Durmazlar. Dostawa jest jednym z etapów inwestycji związanej z rozbudową sieci tramwajowej w naszym mieście.

Nowy pojazd dojechał do Olsztyna w nocy z czwartku na piątek i został czasowo zaparkowany na ul. Towarowej, gdzie czeka na przejście procedur celnych. Pierwszy tramwaj Panorama dostarczono do stolicy Warmii i Mazur w lutym br. i latem przeszedł on testy homologacyjne. Na kolejny musieliśmy poczekać – plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa, która wymusiła przesunięcie terminów produkcji dostaw. To dwa pierwsze pojazdy z 12 zamówionych w ramach rozwoju komunikacji miejskiej. Dostawa całego taboru ma zostać sfinalizowana do maja 2021 r.

Inwestycja związana z rozbudową sieci tramwajowej zakłada stworzenie dwóch linii łączących osiedle Jaroty i Pieczewo z fabryką Michelin i dworcem PKP/PKS, oraz Śródmieściem. Nowe tramwaje są pięcioczłonowe i dłuższe od kursujących obecnie po olsztyńskich ulicach – mają 32,5 m oraz 2,5 m szerokości. Każdy z nich może zabrać 210 pasażerów. Dwukierunkowe, niskopodłogowe pojazdy mają 38 miejsc siedzących stałych oraz 4 rozkładane. Wyposażono je w cztery pary drzwi dwuskrzydłowych. Na zakup taboru przeznaczono łącznie 108 mln zł. Każdy tramwaj kosztuje 8,99 mln zł brutto, ale ze względu na możliwość odliczenia VAT w komunikacji zbiorowej, koszty ponoszone przez Gminę Olsztyn należy rozpatrywać w wartościach netto.

Skip to content