Siedem państw członkowskich UE skorzysta z pakietu inwestycyjnego, który w połowie marca zatwierdziła Komisja Europejska. Środki mają być przeznaczone na tzw. zielone projekty, a część z nich wspomoże transport publiczny w Olsztynie.

17 marca Komisja Europejska zatwierdziła pakiet inwestycyjny, w ramach którego siedem państw członkowskich UE otrzyma ponad 1,4 mld euro na rozwój 14 projektów infrastrukturalnych. Z dodatkowych środków skorzysta Polska, Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Portugalia, Rumunia oraz Węgry. Unijne dotacje zostaną wykorzystane w celu pobudzenia kluczowych obszarów, takich jak środowisko, zdrowie, transport i energia.

– Przyjęte (…) duże projekty pokazują konkretne rezultaty finansowania unijnego, a w szczególności polityki spójności: pomoc dla regionów i miast, które stają się bezpieczniejszym, czystszym i wygodniejszym miejscem dla ludzi i przedsiębiorstw. Wiele z zatwierdzonych projektów przyczynia się również do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu – powiedziała komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Prawie 85 mln euro trafi do Olsztyna. Środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zostaną wykorzystane na rozbudowę tras tramwajowych oraz autobusowych. W planach jest również instalacja inteligentnego systemu transportowego.

– W przeliczeniu na złotówki kwota wsparcia wyniesie 365 mln zł, przy łącznych kosztach kwalifikowanych wynoszących 429 milionów – podkreśla prezydent Piotr Grzymowicz.

Inwestycje wykonane w ramach unijnych środków mogą zachęcić olsztynian do korzystania z komunikacji miejskiej – wybrania tramwaju lub autobusu zamiast samochodu. Środki pozwolą także zredukować zagęszczenie ruchu w stolicy Warmii i Mazur. Już wkrótce odbędzie przetarg na rozbudowę sieci tramwajowej. Dalszy etap inwestycji zakłada budowę ok. 6-kilometrowego, podwójnego torowiska biegnącego z Pieczewa ul. Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego do al. Piłsudskiego i dalej ul. Kościuszki. Na realizację celu przeznaczono 450 mln zł.

Skip to content